Vlak vs. letadlo

Železniční síť v Evropě je hodně hustá a já si pořád kladu otázku, proč je létání po Evropě levnější, než jet vlakem. Dneska letím z Kodaně do Malagy, když započítám všechen čas na cestě, tak mi to vychází na 9 hodin, vzdálenost je +/- 2500 km, takže průměr je 300 km/h. Cena je 100 euro i s báglem.

Minulý rok jsem byl v Brémách a kvůli stávce mi zrušili let Hamburg – Málaga. Vzal jsem to jako výzvu osudu a skočil na první vlak s myšlenkou, že si aspoň vyzkouším, jaký to je přejet Evropu vlakem. Na tři spoje jsem se dostal do Zurichu, bylo to super komfortní, příjemný, pohodový, žádný velký čekání, ale šíleně drahý. V součtu by mě cesta vyšla na cca 700 euro. V Zurichu jsem to vzdal a sedl na let do Madridu za 50 éček a z Madridu do Malagy za 30 éček.

Nemám žádnou analýzu ani data, takže o tom vím úplný kulový, ale přijde mi, že vlak by měl být levnější než letadla a letiště a všechny ty security opatření atp. Ptal jsem se na to ChatGPT a prej je na železnici menší konkurence a letecká doprava má větší subvenence a menší daně za palivo, páč si to letecké společnosti dokáží líp optimalizovat. No nevím, prostě vlak je pro mě TOP dopravní prostředek, letadla nemám rád. Nemáte někdo třeba za sebou pátrání po podstatě tohohle problému?