Popelář na volné noze

Sbírám odpadky kolem pobřeží, řek a na místech, kde to nikdo jiný spíše neuklidí. Prioritou jsou místa, kde bezprostředně hrozí, že odpad skončí ve vodě, kde se bude postupně rozkládat a budou se z něj uvolňovat toxické látky.

Trhá mi srdce všechen ten bordel, který produkujeme jako civilizace. Uvědomuji si, že vysbírání odpadu na “pár” místech po světě je jen kapkou v moři, ale už mě nebaví jen nadávat a musím s tím prostě sám za sebe něco dělat.

Žijeme s rodinou jako nomadi v karavanu. Přes léto severněji v Evropě, na zimu se stěhujeme na jih. Odpadky sbírám všude bez rozdílu, protože chemikálie a znečištění neznají hranice. Jak jsem již zmínil, soustředím se na vodstvo a pečlivě zvažuji, kde má smysl investovat čas do úklidu. V první řadě tam, kde je vysoká pravděpodobnost, že to nikdo jiný neuklidí. Z tohoto důvodu spíše neuklízím ve městech, protože to by si měla místní správa vyřešit sama, stejně tak mně přijde nemorální nebo nemotivující uklízet soukromé pozemky.

Odpad v rámci možností třídím, ale někdy není v efektivním dosahu sběrné místo. Je tak lepší hodit petku do směsi, než ji nesebrat nebo se s ní vláčet kilometry a nesebrat pak další bordel. Obdobně v případě cesty autem je lepší vysypat igelitku nasbírané směsi do veřejného koše, než pro ni jet dodávkou a spálit tři litry nafty.

Řídím se paretovým pravidlem. Nemá smysl strávit hodiny na místě, které bude dokonale čisté, když o kousek vedle jsou další hromady, které bych tím pádem neuklidil. Objem nebo hmotnost bordela má přednost stejně jako nebezpečnost odpadu. Je lepší vysbírat eternit než papír, plast než sklo atp.

Zvednout zadek a sbírat bordel mě motivovala hlavně tato přednáška:

Doporučuji také tento článek:

https://www.respekt.cz/kontext/doba-plastova-mikroskopicke-castice-umelych-hmot-jsou-pritomny-i-v-lidskych-plodech

Můžete mi přispět na pytle, rukavice, občasnou cestu autem, ale i na čas, který tím trávím. Když se mi sejde víc peněz, pustím se do úklidu míst, kde to bude vyžadovat větší logistiku, kdy zajistím například kontejner a odvoz na skládku.

Revolut: https://revolut.me/milaniymu

HeroHero: https://herohero.co/popelar

Reporty z úklidů naleznete v rubrice Popelář na volné noze. Sledovat mě můžete na:

Děkuji ze srdce každému, kdo přispěje a pomůže mi šířit tuto myšlenku.