Konspirace, ezo a lži

Pořád nevím a asi ani nikdy vědět nebudu, jak mám reagovat na kamarády, kteří konspiracím věří. Slováci jsou na tom statisticky nejhůř, ale moje osobní zkušenost s Čechy a vlastně jakoukoliv národností, se kterými jsem se kdy bavil, je dost podobná. Důvodem bude, že vymetám různé free-life komunity a tam je podíl ezo a konspirací obrovský. A dost častá je z mé zkušenosti i taková light varianta, kdy si hodně lidí myslí, že na nic nemají vliv, o všem se rozhoduje tam nahoře, vládnou a rozhodují ONI a tím pádem zavrhují komplet systém a nezřídka inklinují k autoritářům nebo se úplně anarchisticky vydělují ze společnosti s řečmi o soběstačnosti, aniž by je trápilo, že využívají všech výhod svobodné společnosti a vědy. Víte, že já jsem hodně velký kritik všeho možného, nicméně pravda a realita je jen jedna, avšak můžeme na ni mít každý svůj názor. Věda je k pravdě a realitě blíž, ezo úvahy jsou dál.

Naposledy, kdy jsem si vyslechl od jedněch Čechů žijících ve Španělsku konspirace vydávané za naprostou pravdu, jsem mlčel, nechal je vykecat a na závěr jen řekl, že můj názor je jiný. Zasmáli jsme se a pojídali olivy a pili víno dál. Nicméně jejich pokřivený pohled v důsledku stojí životy jiných a proto nad tím nikdy nedokážu jen tak mávnout rukou.

Velmi zvláštní mi pak přijde, že právě ti, kteří věří dezinfu, mně často řeknou, že jsem ovce, co věří vědcům nebo ČT, aby mi vzápětí řekli, že nejsem dost otevřený různým ezo duchovním cestám. A abych nadzvedl ze židle většinu z vás, tak do ezo kategorie patří i proutkaření. Nikdy žádný výzkum, studie, test nebo měření neprokazalo, že člověk má nějakou schopnost cítit vodu, ať už si do ruky vezme cokoliv. Jasně, řeknete, že soused, proutkař, Franta od vedle vodu vždycky našel. Vysvětlení je, že funguje intuice z předchozí zkušenosti v kombinaci, že voda je tak nějak všude. Do hlubšího vysvětlení nebudu zabrušovat a v komentu najdete odkaz. Chápu, že se to mnohým nelíbí a nejjednodušší je smáznout vědu a skeptiky, že ne vždy mají pravdu atp. Nicméně pokud byste chtěli v tomhle být konzistentní a ne pokrytci, tak smázněte také veškeré vydobytky, které vychází ze základního výzkumu a denně je používáte. Od mobilu, auta, přes léky po boty na nohách. Zůstanete nazí s klackem a šutrem v ruce. Jenže takovou sebereflexi a stání si za svým názorem těžko ezoterici dokáží, raději vezmete do ruky mobil a využijete ho k argumentaci, aniž byste chápali, že to můžete udělat jen a právě proto, že věda funguje. Ano, vědci se mohou mýlit a často se mýlí, ale věda jako systém a metoda je dokonalá. Ne, nehájím její politizaci, dotace, formu publikace a udělování grantů, to je něco, čím je často čistá vědecká metoda zprasená.

Ne, nevěřím, že tímto změním něčí názor, ale možná mladým lidem hodím brouka do hlavy a pomůže jim to nevěřit kde jakým žvástům.

Jo a vůbec tímto nezhazuji fajn pocity z meditace, koukání do ohně nebo na moře. Různé rituály nám dělají dobře a mají význam pro naše psyché, ale v důsledku mají racionální vysvětlení a není třeba z toho dělat vyšší dimenze vědomí atp. Podobně jako umělecký projev a inspirace nemusí nutně zavrhovat vědu a hledat někde ve neexistenci vysvětlení existujících jevů. Fantazie je skvělý nástroj, ale ať zůstává tam, kde se má uplatnit, tedy v umění a inspiraci. Reálný život stojí na číslech a v mých očích není nudnější, naopsk věda a z ní vycházející vědění mně dovádí k naprostému úžasu. Proč existuje něco, místo aby nebylo nic?

 

https://www.sisyfos.cz/clanek/895-virgule