Cena kuřecího masa a vajec

Náš vztah ke zvířatům nemůže být pokrytečtější. Na jedné straně jsme schopni si hýčkat domácí mazlíčky a utrácet za ně desetitisíce. Milovníci zvířat se na mě dívají jako na cynického ignoranta, když se hned nehrnu ke štěněti. V jedné ruce máme dečku pro třesoucí se ratlíky a v druhé ruce máme klobásu, na nohách kožené boty, v bundě peří, sladíme ukradeným medem, a aby to všechno bylo co nejlevnější, vytváříme velkochovy, kde zvířata žijí v příšerných podmínkách a nemoci se tam šíří jedna radost, takže do nich pumpujeme antibiotika.

Krávy musí opakovaně snášet znásilnění, jaké si člověk ani neumí představit, aby byla březí, porodila tele a dávala mléko. Hodně lidí vůbec netuší, že kráva nedává mléko jen tak, že její laktace je podobný cyklus jako u lidí.

Když se to všechno vymkne kontrole, tak jen počítáme ekonomické škody, slepice zavraždíme a počítáme je na tisíce tuny. V televizi se objeví reportáže o reptajících lidech, že vejce budou zase dražší. Chudáci hasiči a pracovníci velkochovu, kteří musí vynášet pozabíjená zvířata, o kterých se dušují, že byla usmrcena humánně. Humánní usmrcení, jaký trapný oxymóron!

Každý druhý masožravec mi řekne, že má strýčka, co chová krávy v naprostém ráji a z velkochovu si nikdy nic nekoupil. Přiznám se, že občas zbaběle řeknu lidem, že to, co jedí, je jen jejich věc, ale jsem jen trapnej pokrytec, protože to tak není. Když jíte maso, musíte zabít jinou živou bytost, takže to není jen o vás. Když vybijete velkochovy a následně stát majiteli kompenzuje ztrátu, tak to taky není jen vaše věc, protože ta dotace je z veřejných peněz a já osobně se tak musím na této praktice podílet. Obdobně to je s jakoukoliv dotací pro živočišný průmysl. Za předpokladu, že vegan platí daně, jsou jeho peníze použity na efektivnější zabíjení zvířat, což je pro mě velmi silný argument pro neplacení daní.

1000 tun slepic, miliony vajec. V Brodu nad Tichou skončila likvidace chovu – Seznam Zprávy