Španělsko, cesta smradem a bordelem

Replika obydlí plná odpadků a hoven hned vedle rodinných domů a nově revitalizovaného parku

Je to tak. Španělsko není jen země oliv, vína, skal a pláží, ale také mrdníku a smradu. Každý rok mě to překvapí a naštve. Přejíždíme Španělsko od Barcelony po pobřeží k Maláze nejrychleji, jak nám děti dovolí, což znamená dvě noci. Kolem silnic a dálnic se ještě člověku úplně nezadrhávají ložiska v hlavě, že jsou lemované čurbesem, ale když vidíte nekonečně igelitů, plechovek, pneumatik, kusů nábytku nebo plínek kolem rodinných domů a políček, tak mám chuť vzít klacek, zaklepat na dveře a vypráskat je to všechno uklidit.

Něco bude na teorii, že severským národům se daří lépe, protože musí myslet mnohem víc na to, co bude v zimě a jak se zabezpečit a jak se starat o své okolí, aby nezdechli v mrazu, kdežto ve Špaňu, kde je dnes 24°C a víš, že neumrzneš a že vždycky někde najdeš kus olivy nebo chytneš rybu, tak máš v paži, maňána, pohoda, však není potřeba nic řešit, na dej si hašiš.

Důsledek jejich zevláctví si prožijeme první noc v kempu. Sedím u autě, píšu si a slyším z venku podivné praskání. Vykouknu a hle, hoří skládka bordela u silnice.

Je to sice malý ohýnek, ale smradu z něj bylo hodně. Hasiči přileji, až to samo dohořelo. Dávalo by mně smysl jít a ten bordel uklidit, ale ne zadarmo samozřejmě. Nenapadá vás, jak tohle financovat? Přemýšlel jsem nad tím celou cestu. V Barceloně jsem viděl stroje, které tahají po pláži taková síta, co přesívají písek a pěkně to tu pláž uklidí, ale v různých škarpách se to strojově udělat nedá. Tam je to prostě na ruce. EU dotuje kde jakou pičovinu nebo nějaký crowdfunding, co co? Make the world clean again?