Rusko a já

Rusko mě fascinuje. Níže uvádím seznam zdrojů, ze kterých jsem si utvořil obrázek o Rusku. Byl jsem taktéž na Krymu v roce 2013 v rámci expedice Vraky k vrakům a následně projel Ruskem od Krasnodaru, přes Kazachstán do Samary, Kazaně, Moskvy až do Lotyšska a zpět domů.

Rusové k nám byli vždy přátelští, ale nikdy se nechtěli bavit o politice. Alkohol byl hlavní komunikační nástroj, což nám nevadilo. Úplatky se řešilo každé nedorozumění, ale ve srovnání s Kazachstánem to byl funkční stát, ve kterém jsme se tehdy nebáli a cítili se dobře.

Rusové by mohli žít důstojně, stejně jako my v Evropě, ale bohužel jejich stát ovládá banda zlodějů a teroristů. Jedno procento nejbohatších Rusů vlastní 70% majetku a bohatství. Rusko jako zemi plnou Rusů mám rád. Rusko jako zemi, kterou ukradl Putin nemůžu vystát, protože obyčejní lidé trpí a umírají jen proto, aby Putin a jeho nejbližší udrželi moc a peníze a rozeštvávají Evropu proti sobě, válčí v mnoha konfliktech a obecně se snaží udělat všechno pro to, aby byl svět rozdělen mezi diktátory a vymizela demokracie.

Putin lže, ruská propaganda jede na plné obrátky, je to ohromný zkorumpovaný systém, který disponuje jadernými zbraněmi. Rusové nemají svobodné volby, nemají svobodný a spravedlivý život a i z mé zkušenosti vyplývá, že už dávno rezignovali to řešit. Bohužel.

Zajímavou zkušenost s Rusy jsem měl ve Francii v roce 2019, kde jsem byl na měsíčním turné s Petrohradským baletem.

Naučná literatura:

Krásná literatura:

Viděl jsem taktéž hromadu dokumentárních a cestopisných dokumentů o Rusku a jsem velký fanoušek kosmonautiky, která je v podání Ruska šílená, protože obzvláště v minulosti se prostě neřešila etika experimentů a často se prezentovalo na veřejnost něco, co vůbec nebyla pravda. Ať už šlo o přežití Lajky nebo o incident Alexeje Leonova při pokusu o první výstup do volného prostoru. Byl o tom natočen film i dokument. Dnešní situace ale není vůbec jiná. Stále se jede podle stejného scénáře. Například aféra ohledně díry v Mezinárodní vesmírné stanici, kterou zřejmě z nedbalosti špatně navrtali Rusové již na Zemi a za žádnou cenu nepřiznají a nevyšetří, jak to skutečně bylo.

Ještě jednou, nemám nic proti Rusům a Rusku, ale štve mě, že v čele této země je psychopat a terorista.

Dalším významným zdrojem informací o Rusku jsou pro mě přednášky:

Na pozadí výše zmíněných zdrojů čtu prakticky denně zprávy z Ruska a o Rusku. Zde uvádím pro zajímavost vše, co jsem četl od 1.1.2022 do 8.2.2022 a nějak souviselo s Ruskem.

Jsem si vědom, že mohu být uzavřený a zacyklený ve zdrojové bublině a to, co si myslím o Rusku neodpovídá realitě. Ono to tak s největší pravděpodobností i je, ale síla argumentů, které hovoří o tom, že Putin je padouch, je mnohem větší než obraz Ruska, který vytváří servery jako Sputnik nebo Aeronet či Parlamentní listy.

Smyslem článku je nabídnout zdroje, viz. výše a samozřejmě jsem velmi otevřený k novým zdrojům a pokud máte zajímavý tip, tak sem s ním (Kontakt).