Proč jsem odešel z Facebooku

Facebook jsem měl 9 let a za těch 9 let jsem na něj nasypal 9000 komentářů a příspěvků. Setrvale jsem si zkoušel FB nastavit tak, aby mně to zobrazovalo to, co chci a jak to chci. To Facebook neumožňuje, jeho algoritmy nefungují v můj prospěch, ale v prospěch akcionářů.

Algoritmus FB preferuje příspěvky, které vyvolávají emoce, což spolu s naší přirozenou vlohou věnovat emočně podbarveným zprávám větší pozornost, vede k eskalaci negativních emocí, nenávisti, polarizaci společnosti a vzájemném nepochopení. Napsat cokoliv na FB je snadné, rychlé a pohotové, stejně jako naše emoce. Jenže já nepotřebuji vnímat víc emocí skrz médium, které je zneužívá. Kostrbatě se pokouším vymanit ze závislosti na službách, které jsou “zadarmo”. Platím si účet na YT, Spotify, platím si za informace formou předplatného médiím, kupuji si knihy. Má to dvě roviny. Jednak umožňuji někomu se naplno a nezávisle věnovat tématu, které mně pak odprezentuje a jednak si víc vážím toho, za co si zaplatím, protože nad tím musím chvíli uvažovat a ne jen tupě konzumovat newspeak nebo news feed.

Vůbec to nebylo jednoduché rozhodnutí, protože FB nabízel za moji pozornost hromadu kontaktů, zábavy a seberealizace. Před samotným smazáním FB, jsem si stáhnul veškerá data, která o mně FB má a které měl oficiálně smazat. Abych mohl na internetu nějak fungovat, vytvořil jsem si několik nástrojů, které dodnes používám. Předně jsem si vytvořil off-line stránku, kde mám vlastní news feed z RSS médií, které si platím. Dále pak systém třídění informací a mých názorů jako redakční systém v rámci WordPressu. Část z toho pak sdílím zde, včetně RSS médií.

Samozřejmě můj dosah je prakticky nulový, ale spoléhám na to, že si časem najdu a vybuduji okruh čtenářů, kteří mně občas hodí zpětnou vazbu. Nepotřebuji lajky ani srdíčka. Potřebuji hlubší zamyšlení nad otázkami, které mě trápí a zajímají. Cítil jsem na vlastní kůži, jak mě FB vtahuje a nutí dělat, psát a přemýšlet, o čem nechci. Celá ta platforma, a zatím každá sociální síť, je naprosto k ničemu, pokud by měla sloužit jako veřejná diskuze. Myslím, že to ani společnost nepotřebuje. Svobodu vyjadřovat se máme i bez FB.