Past pokroku a John Steinbeck

Na stránkách České televize, která vám nic o ničem nikdy neřekne, jak jsem se dočetl na těch internetech, je série článků s názvem Past pokroku, která mapuje různé katastrofy, které si způsobil sám člověk, sobě sám si jámu vykopal. Před časem jsem četl Hrozny hněvu, což doporučuji každému, kdo má pocit, že se dnes máme špatně a chtěl by staré dobré časy zpět a právě jeden z dílů se věnuje době, o které Steinbeck píše.

Past pokroku: Když USA zavalil prach. Největší americkou katastrofu způsobila poctivá práce — ČT24 — Česká televize

I další díly jsou super a vlastně mě až mrazí, když si uvědomím, jak šílené průsery z obecného povědomí úplně vymizely. Sice se tetelím, že žiju dnes a tady a ne tehdy a tam, ale na druhou stranu i my máme solidní problémy na krku, třeba 3M Hid Its Toxic Chemical Contamination in Belgium for Over a Decade nebo Život bez teflonu • RESPEKT (na požádání pošlu PDF).

Pointa není, snad jen, že čím míň věcí si koupíme, tím míň se jich vyrobí, tím míň zdrojů se spotřebuje, tím míň odpadu bude, tím míň peněz ve spotřební ekonomice a tím dřív nám třeba dojde, že 21. století by mělo být hlavně o službách, který jsou naprosto podhodnocené, jak můžeme vidět na kuchařkách třeba. Nebo je to úplně jinak, zachrání nás Musk převozem na Mars nebo Trump destrukcí Deep state a uvolněním technologie volné energie a na Zemi zavládne tisíciletá harmonie.