Ohnout hřbet

6 kilometrů pobřeží
7 pytlů odpadků
6 hodin čvachtání mezi řasama

Ohnout hřbet v přírodě je zdravé, nutné a nanejvýš relaxační, protože u toho můžeš poslouchat audioknihy.

Sbírám odpadky kolem pobřeží, řek a na místech, kde to nikdo jiný spíše neuklidí. Prioritou jsou místa, kde bezprostředně hrozí, že odpad skončí ve vodě, kde se bude postupně rozkládat a budou se z něj uvolňovat toxické látky.

Odpad v rámci možností třídím, ale někdy není v efektivním dosahu sběrné místo. Je tak lepší hodit petku do směsi, než ji nesebrat nebo se s ní vláčet kilometry a nesebrat pak další bordel.

Tady ve Švédsku jsem si dovolil odpad nechat takto, protože nemám auto, ale napsal jsem mail místním úřadům s prosbou o odvoz.

Řídím se paretovým pravidlem. Nemá smysl strávit hodiny na místě, které bude dokonale čisté, když o kousek vedle jsou další hromady, které bych tím pádem neuklidil. Objem nebo hmotnost bordela má přednost stejně jako nebezpečnost odpadu. Je lepší vysbírat eternit než papír, plast než sklo atp.

Zrovna, když jsem se propadal močálem, zařídila mi karma podlážku a mohl jsem se jakž takž dopachtit pro pár petek. Do vody jsem vlezl jednou po kolena a vytáhl kostku polystyrenu.

Někde u dvacáté mrtvé labutě jsem je přestal počítat.

Příští víkend se vrátím na místo, kde jsem dneska skončil a vyčistím další kousek pobřeží. Za dva týdny se vracím do Španělska a mám v plánu pokračovat s úklidem tam a posunovat se směrem k Portugalsku.

O tom, jaké jsou plasty ve vodě svinstvo, se můžete dozvědět tady:

Například polystyren se ve vodě rozpadá na velký ohavnosti, protože se do něj přidává spousta chemikálií. To vše pak slupne ryba a rybu slupnete vy a ejhle, ono to narušuje plod dítěte a jeho vývoj.

Já vím, že mých pár pytlů je nic v porovnání, co se do oceánu sype a valí po celém světě, ale aspoň můžete vidět, jaká je a bude cena zbavit se alespoň malého procenta. Už nemůžu jen nadávat, musím s tím sám za sebe něco dělat.

Jestli ti to dává smysl, můžeš mně přispět na pivo. Když vyberu víc peněz, budu popelářit klidně na full time.

298374346/0300