Large Language Model

Zajímalo by mě, kdo z vás používá nějakým způsobem LLM tak, že vám to šetří čas a peníze? Mně to třeba už několikrát ušetřilo služby grafika, ajťáka a dost mi to pomáhá s generováním postupů. Třeba když chci udělat prezentaci nebo si udělat základní orientaci v jakékoliv problematice.

Myslím si, že jsem za poslední tři měsíce nemusel zaplatit za podobné služby tak 5–10 tisíc korun. Dneska jsem s dětmi generoval obrázky podle jejich fantazie, což se teda úplně vyčíslit nedá, ale bylo to zajímavé a bavilo nás to. Nedávno jsem si v autě nastavil pokec a řešil obyvatelnost Marsu. S vyhledáváním mi to vysází zdroje a kontext tak, jak to třeba jen samotný vyhledávač nedokáže. Dává to zajímavou zpětnou vazbu. Fascinuje mě ta agregace vědění a zkušeností celého lidstva a to, že to „tajidle Milda z Medříče“ má k dispozici za 20 babek. Chápu, že to je ve finále jen velká statistika, ale pro mě teda hodně užitečná.

Poslouchal jsem podcast s etickým hackerem, který říkal, že má vlastní natrénovanou aplikaci, ve které má půl miliardy návodů, manuálů, učebnic, no prostě všeho, co souvisí s kódováním. Kam se tohle posune za 20 let? Zažil jsem příchod PC, pak rozjetí internetu, nástup mobilů a teď LLM. Přijde mi, že to je další skoková změna. Ono to možná nevypadá, ale představte si svět před 15 lety, kdy nebyly dotykáče, a prásk, nehneš se bez nich. S LLM to bude podobné.

A než mi někdo napíše, že LLM ne vždy odpovídá pravdivě, tak se prosím zamyslete nad tím, že to je statistický nástroj, lze ho upravit pro vlastní potřeby a má samozřejmě své limity. Kladivo bude taky na prd, když s ním budete chtít vyndat třísku z oka, ale na zarvání hřebíku do dřeva je to skvělá věc. Musím něco udělat, nevím, jak na to, popíšu to klidně hlasem jak vesnický vidlák a skoro vždy to vyhodí relevantní řešení. Ano, někdy je to banální a napadne to i mě, někdy to obsahuje blbost, ale často to přihodí něco, k čemu bych se pídil možná hodiny.

Najdi mi nejlevnější máslo v Česku. 🙂