Kazachstán, Shalkar

Zakládám novou cestovatelskou rubriku, do které budu dávat zajímavosti z mojí cestovatelské minulosti i současnosti.

V roce 2013 jsme s partou kamarádů vyrazili na expedici Vraky k vraků do Kazachstánu k Aralskému jezeru v klasických stodvacítkách škodovkách.

Vzpomínám si na městečko Shalkar, ve kterém nás obstoupily davy a nebylo nám z toho úplně dobře. Krátce předtím nás zastavili místní banditi, kteří nám s pistolemi v ruce vysvětlovali, že je tady nebezpečno, ale že oni nás můžou ochránit s tím, že to něco stojí. Pořád mleli, že když k nim někdo přijede, tak je třeba je “padarovat”. Byli jsem tvrdí a nedali jsme jim nic, ale prohledali nám auto a sebrali většinu chlastu. Koukal jsem na satelitní mapu a zaujalo mě červené jezero uprostřed města, u kterého jsme nebyli a zajímalo by mě, proč je červené? Napadají mě dva důvody, buď to budou řasy nebo nějaké chemikálie. Pravděpodobnější mi přijdou ty chemikálie, protože celá oblast bývalého aralského jezera je toxická, však je o tom spousta dokumentů a knih, co všechno způsobili bolševici rozhodnutím pěstovat v poušti bavlnu a spotřebovat na to většinu vody z Amudarji a Syrdarji.

Jednou sem zpracuji celou expedici Vraky k vrakům včetně videa, které je dle mého nezaujatého názoru skvělé, ano dělal jsem ho já, ale bohužel jsem do něj použil nelicencovanou hudbu a tak ho YT zabanoval a já nějak nemám stále chuť a motivaci video předělat nebo se začít zaobírat tím, jak to zlegalizovat.