Jak žít

Než ze mě vyjede něco, s čím nebude souhlasit 99% lidí, tak musím zdůraznit, že je to pouze můj stupidní názor, nikdy bych nepodpořil žádnou represivnost, která by chtěla, to o čem budu psát, zakazovat, nařizovat, dovolovat nebo kontrolovat a nikdy bych ani nechtěl, aby se moje úvahy staly podnětem k ostrakizaci nebo jakékoliv dehonestaci kohokoliv. Dále jsem proti jakémukoliv útočnému násilí, souzním s principy NAPu a ANKAPu. Svoboda je pro mě nejdůležitější hodnota a demokracii vnímám jako civilizační posun, ne jako konečné uspořádání společnosti.

A teď moje kontroverze. Myslím si, že vyspělost člověka spočívá v tom, že netouží po hmotných statcích, ale buduje především svoji duši, vzdělání a znalosti, porozumění světu kolem i uvnitř sebe. Ne, já rozhodně tento ideál nenaplňuji, takže beru kritiku, že kážu vodu, piju víno.

Vlastnění věcí, bažení po novém domě, autě, mobilu, nehtech, kole a cokoliv hmotného, co si dokážeme představit je pošetilost. Věci, které potřebuji k přežití (hrnek, kartáček nebo boty) nechme zatím stranou, protože chápu, že pro někoho (já třeba) je takovým předmětem auto, notebook, mobil nebo tričko s nápisem I Love Czechia.

Vlastnění věcí musí být jen a pouze na vůli každého z nás. Nikdo nám nesmí zakazovat koupit si vibrátor nebo offroad se spotřebou 50 na sto. Jenže už asi cítíte moje ale. Neřešme teď to, že jsou omezené zdroje, udržitelnost nebo ekologii. Řešme jen rovinu pocitů. Myslím si, že stejně všichni prahneme jen a pouze po jediné věci od narození až do smrti a tou je pozornost a uznání ostatních. Vlastnění předmětů, peněz, sportovní výkon nebo právě znalosti jsou prostředkem, díky kterému pozornost můžeme získat. Tvrdím, že náš osobní fokus na vlastní vzdělání a uznání, že to, co máme v hlavě, je ve finále to nejdůležitější, co máme, nás posune na osobní, společenské, ekologické, technologické a jakékoliv úrovni pozitivním směrem. Vlastnění věci chápu jako nutné zlo, ale nemyslím to tak pejorativně, viz. první odstavec. Jinými slovy, kup a dělej si, co chceš, dokud u toho nikomu neubližuješ, seš mi volnej. Jestli ale chceš pozornost a uznání, ukaž, co víš, čemu a jako rozumíš, co pro to děláš, jak hluboko je propracovaná tvoje filozofie a do jaké míry jsi schopen sebereflexe, sebekritiky, tolerance a respektu. Jakou váhu a proč pro tebe mají různé argumenty, co a proč jsou pro tebe fakta, jak chápeš pojmy jako duše, svobodná vůle, vesmír, nekonečno, lidskost a jak vnímáš existenci jako takovou.

Takto přemýšlím, netvrdím, že žiju jak asketa, ani netvrdím, že na tom nějak usilovně pracuji, protože člověk musí být ve fyzické pohodě, aby mohl svobodně dumat. Avšak tvoje nové auto, dům, telefon, boty na běhání, kolo, foťák, sestřih, délka přirození, sportovní výkon nebo stav konta jsou mi ukradený a pokud se o tom s někým bavím, tak jen proto, abych se recipročně pak mohl bavit o tom, proč existuje něco, místo aby nebylo nic.