Jak ukládám data (fotky, videa)

Ilustrační foto z Pixabay.com

Aktuálně spravuji 2 TB fotek a videí, které jsem nashromáždil za asi 20 let focení a točení. Denně průměrně vyrobím 250 MB a k tomu mi přibylo několik set GB videí od rodičů z VHS kazet a pár set GB z diapozitivů a starých fotek od babiček a dokonce prababiček. Původně jsem měl všechno na DVD, ale jejich životnost a práce s nimi byla mizerná, nehledě na to, že jich bylo v poslední fázi několik stovek! Později jsem si nechal sestavit server s Linuxem, kde bylo šest slotů na HDD (NAS systémy pro domácnosti se teprve rodily) a pak jsem začal uvažovat o cloudu.

Jenže zkuste si nechat udělat cenovou nabídku na uložení 2 TB, navíc jsem stále na cestách, kde fotím a točím jak o život a uploadovat to všechno přes roaming, není nic moc. Další problém, který se po čase zjevil, byly staré ale přitom stále funkční HDD. Mám sedm disků, které mají 1 – 2 TB, ale samozřejmě zálohy musím mít min. dvě, takže v serveru docházely sloty na další HDD a bylo mi líto dát pryč funkční disky a kupovat místo nich větší. Server na víc slotů už by byl spíš rack a to už vůbec nezapadalo do mého vandráckého života. Zvolil jsem kutilský kompromis mezi objemem a cenou a vyrobil si z nerezu držák na 10 HDD, do kterého jsem namontoval staré 1 – 2 TB disky, dokoupil jeden nový 16 TB a vyrobil si k tomu krabičku z překližky.

 Jednou za týden úložiště vytáhnu a nahrnu tam z noťasu, co jsem vytvořil. Samozřejmě zdvojeně, kdyby nějaký disk odešel, plus výběr fotek zálohuji na další externí disk a protože si už roky píšu deník ve Wordpresu, tak ještě zálohuji databázi na další dvě místa, protože o to, co jsem si zapsal, rozhodně přijít nechci.

Tak třeba to někomu z vás pomůže nebo naopak mi někdo napíšete, že jsem vemeno a je lepší to dělat tak a tak a vydělám na tom.