Fotky vašich dětí

Jsem si vědom, že se tohle někoho může dotknout, ale já to nemyslím zle a ani nějak nečekám, že změním něčí názor, ale tu otázku by si rodičové měli položit.

Když vyfotíte kámoše, jak jí, dáte tu fotku bez jeho souhlasu na sítě? Docela dost lidí nechce být na sítích vůbec, někdo zásadně nic nepostuje, prostě co člověk to přístup. Otázka zní, ptáte se například 3 leté Aničky, jestli souhlasí s tím, že bude jako profilová fotka s maminkou? A dokážete z ní dostat případně informovaný souhlas? Tedy že chápe, že její fotku může vidět 8 miliard lidí, uloží se v kopiích na bezpočtu cloudů a že v době AI a nástrojů na cokoliv digitálního se stává zdrojem dát pro všelicos?

Chápu, za sebe vám to nemusí vadit a jak rozhodujete za sebe, rozhodujete i za dítě, ale já myslím, že pokud nemáte informovaný souhlas, není to fér a nevíte, jestli by to chtělo, kdyby chápalo všechny souvislosti. O vtipných videích, vysvědčeních a osobních dokumentech se ani nechci bavit.

Občas když vidím kvanta videí a fotek dětí v průběhu jejich života, tak to je hotová studnice dat pro reklamu, profilování osobnosti od narození, naservírované na podnose i s prostředím, ze kterého pocházejí. Beru argument, že jsem paranoidní, ale..

Demokratický režim se klidně sesype během 10 let, když se to dobře z voleb sejde a co dělá totalita jako první věc? Zbaví se svobodomyslných lidí, které si lehce v digi době najde.

Nebo digitální stalking, vydírání, cílení podvodníků, však všichni víme, že ty internety jsou spíš žumpa a je docela náročné vybírat z ní dobrý kousky bez hoven.