Ekonomika Popeláře

Původně jsem chtěl mít transparentní účet, ale kvůli byrokracii se spolkem atp. vykazuji příspěvky normálně jako příjem a odvedu z nich daně, bohužel jsem i plátce DPH, ale aspoň vidíte, co všechno si stát od vás vezme, když chcete řešit nějaký problém. Na dotace nehraju, buď pro vás má smysl, co dělám nebo ne a tím pádem nechci prachy, který by vám stát sebral i přes vaši vůli a dal je mně na to, abych hodiny papíroval, místo abych šel reálně sbírat ten bordel.

Jednou za měsíc zveřejním souhrn vybraných peněz, odpracovaných hodin a místa s vyznačením v mapě. V rubrice Popeláře na volné noze je fotodokumentace z jednotlivých míst (3 zatím chybí). Započal jsem v lednu, ale to mám reálně jednu platbu za kilo, takže leden a únor shrnu pak spolu. Aktuálně jsem ve Španělsku a protože tu mám kamaráda, tak mám dovolenou a do odpadků se pustím příští týden na half-time, denně 4 hodiny. Mám teď vydělané nějaké prachy z výškovek, takže můžu tak měsíc sbírat. Jsem zvědavý, jestli vyberu časem dost na to, abych to mohl dělat na full-time.

Často dostávám rady, abych se pustil do většího projektu a dáváte mi za příklad různé norné stěny, lodě, co brázdí oceán případně ať z toho udělám hnutí a organizuji víc lidí. Nic z toho zatím nechci. Chci jen jít a sebrat bordel tam, kde to nikdo jinej neudělá. Kdybych náhodou vybral víc peněz, než je v mých silách odpracovat, což je nad 50 táců měsíčně, tak mám dvě řešení. Jedno spočívá v kamarádovi, který by do toho nastoupil také a má mou naprostou důvěru, že to udělá stejně nebo lépe než já a druhá možnost je objednat občas kontejner a vybírat někde velký hnízdo. Považuji za důležité, abyste to jako moji zákazníci věděli a samozřejmě jsem otevřen kritice a všem nápadům na zlepšení efektivity.

Zatím (tak měsíc až dva) nehodlám investovat nic do reklamy ani marketingu. Chci nejdřív vědět, jestli to sám vydržím dlouhodobě dělat tak, jak říkám a nechám tak i prostor na obyčejné doporučení a dokázání přátelům, že to má smysl, a že to myslím vážně. A postuji a píšu jak mi huba narostla a moc nepřemýšlím nad algoritmy.

Aktuálně mám vybráno kolem 4000, – Kč, odpracovaných 25 hodin a za cca 500 – Kč nakoupené pytle a cca 500 v naftě za odvoz. Efektivitu měřím poměrem čas/peníze převedeno na kg plastů, které neskončí ve vodě. Vychází to na 20 – Kč/kilo. Četl jsem o projektu, kdy Estonci vytahují za pomoci lodí a potápěčů staré sítě z moře a za tuším týden práce několika lidí a potápěčů vydolovali 50 tun. Neznám jejich náklady, ale skoro bych se vsadil, že to bude stát víc než 20 x 50000 = 1 milion. Samozřejmě jejich práce je důležitá, protože to jinak z vody dostat nejde. Já zase působím tak, aby se to ideálně do vody nedostalo. Jiný způsob, technologie jen rukou, ale zatím strojem nenahraditelné.

Díky všem, co přispěli a zvlášť těm, co sice nepřispěli, ale sami jdou a něco někde seberou nebo jinak podporují ekologii. Nemá smysl jen remcat a čekat na ty technologie nebo až to zařídí stát.

Nejcennější je pro mě malá trvalá platba a je na vás, kolik si můžete dovolit a chápu naprosto, že jsou i jiné a možná prioritnější sbírky.